ASF podróż transoceaniczna
fot. Fotolia

Najnowsze badania dotyczące afrykańskiego pomoru świń pokazują, że wirus ASF może przetrwać nawet 30-dniową podróż transoceaniczną w zanieczyszczonej paszy i składnikach roślinnych.

W badaniu przeprowadzonym przez w Stanach Zjednoczonych przeanalizowano degradację wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w składnikach paszy dla zwierząt, aby zrozumieć potencjalne rozprzestrzenianie się choroby poprzez skażoną paszę.

W badaniu przeanalizowano ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF do Stanów Zjednoczonych poprzez importowaną paszę. Badanie zapewnia dokładniejsze pomiary okresu półtrwania, które potwierdzają, że wirus może przetrwać symulowaną 30-dniową podróż transoceaniczną w zanieczyszczonej paszy i składnikach roślinnych.

? Badanie pokazuje dodatkowe dowody, które potwierdzają potencjalne ryzyko jakie może odgrywać pasza w transgranicznym ruchu ASF. Nasze najnowsze badanie pokazuje rzetelne oszacowania okresu półtrwania, które obejmują standardowe błędy i przedziały ufności i charakteryzują etapy rozkładu wirusa ASF w składnikach paszowych dla zwierząt ? powiedziała Megan Niederwerder z Kansas State University.

? Przenoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń poprzez paszę jest uznawane za źródło rozprzestrzeniania się ASF od około 2013 roku, ale prawdopodobieństwo zakażenia wirusem ASF przez pasze roślinne było nieznane do czasu naszej publikacji na początku tego roku. Nasze badania podają nowe dane i ważne informacje ilościowe, które można włączyć do modeli ryzyka w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF poprzez importowane składniki pasz.

Szczegółowa analiza pokazuje, że okres półtrwania wirusa ASF w paszy wynosi od 9,6 do 14,2 dni po ekspozycji na zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe symulujące transport transoceaniczny.

W ciągu ostatnich miesięcy wirus ASF pojawił się nie tylko w Azji, ale także wykazał zdolność do rozprzestrzeniania się, atakując Filipiny i Timor Wschodni. Teoretycznie może także dotrzeć do Ameryki Północnej.

? Wirus ASF jest szybko rozprzestrzeniającą się transgraniczną chorobą zwierząt, która zagraża produkcji wieprzowiny i bezpieczeństwu żywnościowemu ludzi na całym świecie. Pojawiające się zagrożenie, że wirus ASF zostanie wprowadzony do Stanów Zjednoczonych, jest oszałamiające, a duża część działań koncentruje się na tym, aby temu zapobiec ? powiedziała Niederwerder.

Pig Progress