populacja dzików
fot. Fotolia

Ogrodzenie wygląda niepozornie i na pierwszy rzut oka niezbyt zniechęcająco, ale wiąże się z nim wielkie nadzieje. W Poczdamie we wschodniej Brandenburgii, wzdłuż granicy z Polską rozpoczęto w piątek budowę ogrodzeń chroniących przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

? To nie jest 100-procentowy środek bezpieczeństwa, lecz jeden z wielu środków zapobiegawczych ? powiedziała niemiecka minister ds. ochrony konsumenta, Ursula Nonnemacher.

W zależności od lokalnych warunków wzdłuż granicy w dystryktach Odry, Szprewy, Nysy oraz na terenie Frankfurtu nad Odrą do świąt Bożego Narodzenia zostaną wzniesione dwa ogrodzenia elektryczne o różnych wysokościach.

? Nawet jeśli ogrodzenie wygląda niepozornie, jest skuteczne ? powiedziała Nonnemacher, dodając, że w przeszłości było one wykorzystywane do ochrony wałów przeciwko dzikom i okazało się skuteczne.

W miejscach, gdzie nie można ustawić ogrodzenia – na przykład na przejściach, stosowane będą bariery zapachowe: słupy z cuchnącym płynem, które powinny odstraszyć zwierzęta.

Koszt budowy ogrodzeń szacowany jest na 160 tys. euro

Źródło: www.bild.de