Zetor Indie
fot. Fotolia

Czeska firma Zetor zawarła umowę z indyjskim VST Tillers Tractor w celu wspólnego opracowania nowej gamy ciągników.

Ciągniki będą produkowane w nowym zakładzie VST w Indiach i będą trafiać głównie na rynek krajowy. Firmy będą jednak opracowywać wspólną strategię eksportu ciągników do innych krajów azjatyckich oraz na rynek afrykański.

Szacuje się, że firma VST ma około 45% udziału w rynku ciągników kompaktowych (do 30 KM), a joint venture z Zetorem ma dotyczyć ciągników o mocy przekraczającej 36 KM.

Indie to jeden z największych rynków ciągników na świecie, na którym w 2018 roku sprzedano 68 tys. ciągników. W latach 60. i 80. XX wieku Zetor eksportował dziesiątki tysięcy ciągników do Indii, a jego ciągniki były następnie produkowane na licencji HMT. Zetor India, spółka zależna, której celem jest wzmocnienie pozycji marki w tym kraju, powstała w 2014 roku.

? Zetor szukał silnego lokalnego partnera z dobrą znajomością rynku indyjskiego. Oczekujemy, że współpraca z VST wzmocni pozycję Zetora na rynku indyjskim ?  powiedział Martin Blaskovic, prezes firmy.

Ciągniki VST produkowane są w Hosur, niedaleko miasta Bangalore w południowo-indyjskim stanie Tamil Nadu. VST sprzedaje swoje maszyny zarówno na rynku indyjskim, jak i zagranicznym. Trafiają one głównie do Afryki, Rosji i Birmy.

Źródło: www.zetor.cz