dziki
fot. Fotolia

W związku z pojawieniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, Słowacja przystąpiła do zdecydowanych działań mających na celu zatrzymanie choroby.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca zidentyfikowane zostało pierwsze ognisko ASF wśród trzody chlewnej na terytorium Słowacji, które znajdowało się na wschodzie kraju w pobliżu granicy z Węgrami.

Przed kilkoma dniami, słowackie media poinformowały, że wirus pojawił się również w populacji dzików. Potwierdziło to badanie dzika, który został upolowany w okolicach pojawienia się ognisk w populacji świń.

Aby zapobiec epidemii afrykańskiego pomoru świń, słowackie służby podjęły radykalne działania. Państwowy nadzór weterynaryjny Słowacji wezwał myśliwych do intensywnego odstrzału dzików, aby usprawnić ten proces, zezwolono na praktyki zakazane prawem łowieckim.

Przy strzelaniu do dzików dozwolone będzie wykorzystanie sztucznego oświetlenia, a samego odstrzału będą mogli dokonywać myśliwi, którzy nie są do tego uprawnieni. Możliwe będzie również prowadzenie odstrzału podczas prac polowych, jeżeli zgodę na takie działanie wyrazi właściciel terenu, na którym odstrzał miałyby być prowadzony.

Televizia Markiza