pożar zbóż Konarzewo
fot. Krzysztof Przepióra

Wysokie, wręcz tropikalne temperatury powietrza, które utrzymują się na terytorium Polski sprawiły, że na terenie całego kraju rozpoczęły się nieco przyśpieszone żniwa 2019.

Na dzień dzisiejszy zbiera się przede wszystkim jęczmień ozimy, a prawdziwa kumulacja prac nastąpi za kilkanaście dni, kiedy rolnicy rozpoczną młócenie rzepaków oraz zbóż ozimych i jarych.

Niestety rozpoczęcie żniw 2019 oznacza coraz większą liczbę informacji o pożarach zbóż, do których dochodzi podczas prac polowych.

W niedzielę 30 czerwca doszło do pożaru zbóż w miejscowości Konarzewo niedaleko Dopiewa w województwie wielkopolskim. Podczas prac związanych ze zbiorem jęczmienia ozimego doszło do pożaru, który bardzo szybko rozprzestrzenił się po pozostałych polach.

Szacuje się, że spłonęło około 70 hektarów upraw, a w gaszeniu pożaru udział wzięło 19 zastępów straży pożarnej.

Żniwa 2019 nerwowo rozpoczęły się także w okolicach Gostynia. Między miejscowościami Dusina i Daleszyn, w powiece gostyńskim spłonęło 170 hektarów zbóż.

W akcji ratunkowej, która trwała ponad 7 godzin, udział wzięło ponad 30 jednostek straży pożarnej z całej Wielkopolski oraz trzy samoloty gaśnicze. Szacuje się, że to największy pożar zbóż w Wielkopolsce od kilkunastu lat.

Ponadto ze względu na wysokie temperatury powietrza i brak opadów atmosferycznych, tegoroczne żniwa, podobnie jak przed rokiem rozpoczęły się ze sporym wyprzedzeniem, co nie sprzyja osiąganiu wysokich plonów.

W wielu regionach Polski zboża zaczęły gwałtownie zasychać, co może bardzo mocno odbić się na jakości otrzymanego ziarna. Jeżeli wysokie temperatury powietrza w dalszym ciągu będą się utrzymywać, wiele wskazuje na to, że w perspektywie najbliższych na rozpoczęcie żniw niebawem zdecydują się rolnicy uprawiający rzepak ozimy.

Moja Rola