żniwa 2019 - jęczmień ozimy
fot. Michał Schmolke

Utrzymujące się od dłuższego czasu wysokie temperatury powietrza na terytorium Polski sprawiają, że rolnicy powoli rozpoczynają żniwa jęczmienia ozimego 2019.

Zazwyczaj zbiory tego zboża przypadają na początek lipca, jednak upały jakie pojawiły się nad Polską sprawiły, że podobnie jak przed rokiem, w niektórych regionach jęczmień przedwcześnie zakończył okres wegetacji.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o rozpoczęciu żniw 2019 w Wielkopolsce, gdzie w pole wyjechali pierwsi rolnicy z okolic Pniew. Okazuje się, że w pole wyjechali już także pierwsi rolnicy w województwie opolskim.

? Na polach, gdzie gleba jest lżejsza, bardziej piaszczysta, jęczmień nadaje się już do koszenia. Patrząc na ostatnie wydarzenia pogodowe, lepiej zebrać go już teraz, niż miałby go zniszczyć np. grad. Na cięższych ziemiach miejscami jest jeszcze zielony, ale zasycha w strasznym tempie ? relacjonuje Michał Schmolke z miejscowości Górki w województwie opolskim.

Pomimo niesprzyjającej aury i niewielkiej liczby opadów, gospodarz szacuje, że plon powinien być zadowalający i wynieść około 6 ton/hektar.

Moja Rola