pożar żniwa 2019
fot. Krzysztof Przepióra

W wielu regionach Polski trwają przyśpieszone w tym roku żniwa 2019. Niestety prace polowe kosztują rolników nie tylko mnóstwo sił, ale niejednokrotnie wiążą się także z utratą dorobku, na który pracowali przez cały ostatni rok.

Czas żniw to moment wzmożonych prac, podczas których często dochodzi do wielu wypadków z udziałem maszyn rolniczych oraz pożarów zbóż na pniu, słomy, a także ściernisk.

Podczas żniw 2019 doszło już do kilku niebezpiecznych zdarzeń. Na przełomie czerwca i lipca doszło do pożaru zbóż w miejscowości Konarzewo niedaleko Dopiewa w województwie wielkopolskim, gdzie spłonęło około 70 hektarów upraw, a do akcjo ratowniczej zaangażowanych zostało 19 zastępów straży pożarnej.

Jeszcze większych strat poniesionych w trakcie żniw 2019 doznali rolnicy z okolic Gostynia. W tym samym czasie pomiędzy miejscowościami Dusina i Daleszyn spłonęło około 170 hektarów zbóż.

Tymczasem w piątek 19 lipca doszło do pożaru zbóż w w Jadwigowie w powiecie średzkim, gdzie według wstępnych ustaleń spłonęło około 100 ha zbóż. Tego samego dnia straż pożarna walczyła z podobnym, choć mniejszym pożarem w Chociczy Wielkiej w powiecie wrzesińskim. Kłęby ognia pojawiły się na 40 hektarowym polu, ale dzięki sprawnej interwencji straży pożarnej, spłonęło niespełna 17 hektarów.

W obu przypadkach prawdopodobną przyczyną pożaru były pracujące na polu maszyny rolnicze.

Moja Rola