cielę wcześniak - Mały Bill
fot. Mississippi State University

Internet zakochał się w Małym Billu ? cielaku rasy simentalskiej, który urodził się jako wcześniak w jednym z gospodarstw w Stanach Zjednoczonych.

Zwierzę, które w momencie przyjścia na świat ważyło zaledwie kilka kilogramów, znajduje się pod opieką Mississippi State University College of Veterinary Medicine (MSU-CVM), gdzie walczy o powrót do pełnego zdrowia.

Mały Bill przyszedł na świat na pod koniec października. Właściciele gospodarstwa specjalizującego się w hodowli bydła rasy Simental znaleźli go na pastwisku, gdzie odbył się poród i po kilku dniach opieki nad nim, zgłosili się z prośbą o pomoc do Mississippi State University College of Veterinary Medicine.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych, przedwcześnie urodzonych cieląt, Mały Bill miał problemy z oddychaniem z powodu płuc, które nie były dostatecznie wykształcone.

Pod kierownictwem dr. Gretchen Grissett, zespół weterynaryjny opiekował się cielakiem 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, podając mu tlen leczniczy oraz pokarm przez rurkę do karmienia. Chociaż z każdym dniem zwierzę staje się coraz silniejsze, zdaniem weterynarzy jego rokowanie wciąż jest nieokreślone.

Grissett i jej zespół prowadzą obecnie testy DNA, aby zweryfikować czy niska masa urodzeniowa cielaka nie wynika wyłącznie z przedwczesnego przyjścia na świat i czy nie jest efektem wrodzonej karłowatości.

? W tej chwili kości Małego Billa nie są w pełni rozwinięte, więc jego nogi związane, aby stymulować ich rozwój. Zbyt duża aktywność jego stawów w tym momencie może doprowadzić do długotrwałych problemów ortopedycznych. Wiele problemów, z jakimi się mierzymy, jest w istocie bardzo podobnych do tych, które występują u wcześniaków. Często mijają miesiące, zanim dorosną i staną się tak silne, jakie powinny być od urodzenia. Wcześniaki zazwyczaj rozwijają się też wolniej – jeśli mają wystarczająco dużo szczęścia, aby przeżyć ? powiedziała dr. Gretchen Grissett.

? Mały Bill staje się coraz silniejszy i zachowuje się jak typowe, pięciotygodniowe cielę.

Mississippi State University