Znakowanie owiec to jeden z ważniejszych procesów w każdym gospodarstwie hodowlanym. Z tematem tym związane są osobne przepisy, które wskazują, jak należy oznaczać poszczególne zwierzęta i kiedy trzeba dopełnić tego obowiązku. Co warto wiedzieć o znakowaniu owiec? Jakie metody są najczęściej stosowane do umieszczania numerów identyfikacyjnych na ciele zwierząt?
Czy znakowanie owiec jest obowiązkowe?
Obowiązek rejestracji zwierząt dotyczy każdego hodowcy. W przypadku bydła należy dopełnić go w ciągu 7 dni. W stadach owiec i kóz termin na nadanie odpowiednich oznaczeń to nawet 180 dni od momentu urodzenia osobnika.
Jeśli w trakcie kontroli specjalista odkryje nieoznakowane zwierzę, hodowca może zostać ukarany grzywną nakładaną przez Inspekcję Weterynaryjną – sprawa jest rozpatrywana w trybie wykroczenia. Co więcej, osobnik bez odpowiedniego oznaczenia może zostać zabity na podstawie decyzji jednostki kontrolującej. W takim przypadku hodowcy nie przysługuje odszkodowanie. Właściciel zwierzęcia musi natomiast samodzielnie ponieść koszty dotyczące utylizacji zwłok.
Na temat znakowania zwierząt hodowlanych mówią zasady określone w Ustawie z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Określają one obowiązki hodowcy i ewentualne kary.
Znakowanie owiec – czym najlepiej je wykonywać?
W gospodarstwach rolnych najczęściej stosuje się metodę znakowania owiec poprzez wbicie kolczyków na obu małżowinach usznych. To technika narzucona przez obowiązujące przepisy. Istnieje jednak wiele innych metod znakowania tymczasowego i trwałego, takich jak:
- znakowanie sprayem – to metoda nietrwała, ale nieinwazyjna. Nie powoduje bólu u zwierząt. Spray i kredki do znakowania owiec są dostępne w różnych kolorach, co pozwala na łatwiejsze rozróżnianie osobników. Nie mogą być jednak traktowane jako alternatywa dla kolczykowania, mimo że oznaczenia pozostają na ciele przez długi czas,
- tatuowanie – najczęściej numer identyfikacyjny tatuuje się na małżowinach usznych. To metoda zgodna z obowiązującymi przepisami, stosowana jako alternatywa dla kolczyków,
- zakładanie opasek – to metoda nieco trwalsza niż znakowanie sprayem, ale równie nieinwazyjna. Pozwala na odróżnienie zwierząt poprzez zastosowanie różnych kolorów opasek. Metoda ta jest stosowana zwykle w przypadku znakowania wewnętrznego, na potrzeby samego hodowcy.
W internetowym sklepie rolniczym Lewmik.pl znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria do znakowania i identyfikacji owiec. Sprawdź ofertę i dopełnij formalności w swoim gospodarstwie!
Tajniki znakowania owiec – podsumowanie
Obowiązek znakowania owiec dotyczy każdego hodowcy tych zwierząt. Niedopełnienie wymogu skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. Numer identyfikacyjny jest unikalny dla każdego osobnika – nadaje go odpowiedni urząd (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). To oznaczenie stosowane dożywotnio – po zniszczeniu kolczyka, opaski czy tatuażu konieczne jest jego ponowne naniesienie.
Obowiązek znakowania owiec dotyczy nawet tych osób, które hodują tylko jedno zwierzę. Polskie przepisy nakładają na hodowców wymóg rejestracji każdego osobnika, a także określenia siedziby stada. Co więcej, właściciel owcy musi prowadzić też specjalną księgę rejestracji i raz w roku spisywać zwierzęta przebywające w stadzie. Informacje te należy przesyłać kierownikowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz wiele produktów niezbędnych do znakowania owiec. Sprawdź ofertę!
Źródło: www.lewmik.pl