rolniczka
fot. Fotolia

15 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, który jest stosunkowo nowym dniem w spisie kalendarzowych świąt i uroczystości.

Zapoczątkowane w 2007 roku święto jest zatem dobrą okazją, aby podziękować i podkreślić rolę kobiet w życiu lokalnych społeczności. W poniedziałek, czyli w dniu 11 rocznicy obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich w Brukseli odbyła się piąta edycja ceremonii wręczenia nagród za innowacje dla rolniczek.

Nagroda przyznawana co dwa lata przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz AnimalhealthEurope ma na celu zwrócenie uwagi na innowacyjne projekty, które prowadzone są przez europejskie kobiety zaangażowane w sektorach rolnym i/lub leśnym.

Z danych wynika, że na dzień dzisiejszy 30% europejskich gospodarstw rolnych zarządzanych jest przez kobiety. Oprócz pełnienia codziennych obowiązków, kobiety istotnie angażują się w innowacyjne projekty i przedsięwzięcia, o czym świadczy 35 kwalifikujących się kandydatur do zdobycia ?Nagrody za innowacje dla rolniczek 2018?.

Zwyciężczynią konkursu okazała się Polka ? Pani Magdalena Węgiel, która przedstawiła projekt z zakresu akwakultury, pt. ?Pstrąg Ojcowski?, którego celem jest przywrócenie hodowli pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.

? Tegoroczna edycja była pełna ekscytujących i zróżnicowanych projektów, które ewidentie ukazują korzyści płynące ze wzmocnienia pozycji kobiet na obszarach wiejskich: w rolnictwie, gospodarce oraz w ogólnie pojętym społeczeństwie. To pokazuje, że rolnictwo potrzebuje więcej kobiet! ? powiedziała Lotta Folkesson, przewodnicząca Komisji Kobiet Copa-Cogeca.

Copa-Cogeca