dziki
fot. Fotolia

Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do zachodnich regionów Polski ? poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook.

Wirus ASF został wykryty u padłego dzika (potrącony przez samochód) na terenie Powiatu Wschowskiego. Obecność choroby została już potwierdzona przez Państwowy Instytut Weterynaryjny ? Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Oficjalna informacja ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) zostanie przekazana prawdopodobnie w piątek.

Pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń w zachodniej części Polski budzi spore zaskoczenie, a jednocześnie niepokój. Dotychczas wydawało się, że choroba została skutecznie zamknięta we wschodniej części Polski, a województwami zagrożonymi chorobą są przede wszystkim województwa sąsiadujące z regionami dotkniętymi chorobą.

Obecność ASF w województwie lubuskim stanowi ogromne zagrożenie dla województwa wielkopolskiego, które uważane jest za zagłębie produkcji trzody chlewnej w Polsce. 

Jak poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, wojewoda lubuski zwołał w dniu jutrzejszym sztab kryzysowy. Ewentualna strefa zapowietrzona ma dotyczyć województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Wielkopolska Izba Rolnicza