mięso wieprzowe
fot. Fotolia

Azja staje się coraz ważniejszym rynkiem dla brazylijskiego sektora trzody chlewnej w wyniku wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń na tym kontynencie. Chociaż rynek wewnętrzny nadal pozostaje najważniejszy dla Brazylijczyków, Azja odpowiada za 64% eksportu wieprzowiny z Brazylii.

Wszystko wskazuje na to, miniony rok 2019 będzie dla Brazylii rekordowy. Produkcja wieprzowiny w 2019 roku prawdopodobnie przekroczy po raz pierwszy w historii poziom 4 mln ton. Ponadto możliwe jest osiągnięcie najlepszego w historii eksportu wieprzowiny na poziomie 740 tys. ton.

Rosnący handel zagraniczny w Brazylii jest bezpośrednio związany z kryzysem spowodowanym ASF w Azji, który spowodował wzrost importu w brazylijskim sektorze drobiarskim, wieprzowym oraz wołowym. Prawie jedna trzecia (32,7%) eksportu brazylijskiej wieprzowiny została wysłana do Chin, a 21,6% do Hongkongu, co oznacza, że ??Azja odpowiadała za 64% całkowitego eksportu.

Ameryka i Afryka stanowią odpowiednio 19% i 8% eksportu Brazylii, a Unia Europejska to zaledwie 0,2%, Bliski Wschód 4%, a kolejne 5% zostało wysłane do krajów europejskich nie wchodzących w skład UE. W odniesieniu do całkowitej wielkości eksportu, szacuje się, że wzrost wyniesie około 14,5%, co pozwoli pobić poprzedni rekord wynoszący 722 tys. ton.

W odniesieniu do produkcji, brazylijska produkcja wieprzowiny wzrośnie o 1-2,5% z 3,97 mln ton wyprodukowanych w ubiegłym roku i najprawdopodobniej osiągnie poziom 4-4,1 mln, co będzie nowym rekordem.

Oczekuje się, że ostateczne dane za cały 2019 rok zostaną udostępnione przez ABPA jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: www.pigprogress.net