świnie odporne na ASF
fot. Fotolia

Kiedy niecałe dwa lata temu w Czechach wykryto pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF), wydawało się, że kolejny kraj nie będzie w stanie uchronić się przed tą szybko rozprzestrzeniającą się chorobą.

Tymczasem po ogromnych wysiłkach zmierzających do wyeliminowania afrykańskiego pomoru świń, Czechy otrzymały poparcie państw członkowskich do zniesienia wszystkich ograniczeń w tym kraju i mogą być uznawane za wolne od występowania ASF.

Po tym jak w czerwcu 2017 roku w powiecie zlińskim zidentyfikowano przypadek ASF u dzika, Komisja Europejska rozmieściła zespół ekspertów ds. awaryjnych sytuacji weterynaryjnych i rozpoczęła bliską współpracę z władzami Czech w celu przyjęcia strategii kontrolowania choroby.

W związku z tym, że od kwietnia 2018 roku nie wykryto już żadnego przypadku choroby, Komisja Europejska zaproponowała pozostałym państwom członkowskim Unii Europejskiej zniesienie wszystkich ograniczeń względem Czech.

Wniosek został zatwierdzony przez głosowanie w Stałym Komitecie, a Komisja Europejska formalnie przyjmie decyzję w nadchodzących tygodniach.

KE