Współczesna hodowla bydła mlecznego dąży do poprawy wydajności mlecznej krów, a to często wiąże się ze spadkiem zdrowotności zwierząt. BR Recherche przeprowadziło badania, z których wynika, że ponad półtora miliona krów mlecznych w Niemczech jest corocznie ?wymienianych? w całym kraju ? weterynarze i naukowcy mówią o męczarniach zwierząt.
Aktualnie przyjmuje się, że krowa musi dawać dwa razy więcej mleka niż w latach 70-tych. Oznacza to wzrost wydajności mlecznej z 4000 kg do 8000 kg na zwierzę. Wysoka wydajność ma jednak swoją cenę ? uważa naukowiec Matthias Gauly z Uniwersytetu w Bolzano:
? W Niemczech istnieje duży problem ze zdrowiem zwierząt i ich dobrostanem i to jest coś, co musimy pilnie zmienić.
Według Gaulego, istnieje wyraźna korelacja między wydajnością mleczną krów, a chorobą. Przede wszystkim u krów bardzo mocno eksploatowanych wymiona są mocno obciążone, co często prowadzi do stanu zapalnego. Ponadto zwierzęta często zapadają na poważne choroby metaboliczne.
Według naukowców niepokojąca jest niska długość życia zwierząt: Zamiast 15-20 lat, krowy mleczne żyją przeciętnie 5-6 lat.
? Istnieją jasne statystyki, które pokazują, że im wyższa wydajność zwierząt, tym szybciej trafiają one na rzeź ? twierdzi Gauly.
Według badań przeprowadzonych przez Bayerischer Rundfunk, każdego roku około 1,7 miliona krów mlecznych w Niemczech jest poddawane ubojowi bądź utylizacji. Najczęstszymi powodami są urazy, choroby lub zbyt niska wydajność mleczna.
Matthias Gauly uważa, że rząd musi jak najszybciej podjąć działania zmierzające do poprawy dobrostanu zwierząt. Podobnie twierdzi inspektor ds. ochrony zwierząt, Diana Plange, ponieważ największym problemem hodowli bydła mlecznego w Niemczech jest obecnie nadmierna eksploatacja.
? Granica wydajności zwierząt od dawna została przekroczona, a w wielu przypadkach krowy są wręcz wyniszczone ? twierdzi Plange.
BR-Recherchen