maciora z prosiętami
fot. Fotolia

Chociaż Białoruś twierdzi, że od 2014 roku jest krajem wolnym od wirusa afrykańskiego pomoru świń, liczba świń utrzymywanych w tym kraju drastycznie spada.

Według informacji przekazanych przez portal  Global Meat, od początku 2018 roku, pogłowie trzody chlewnej za naszą wschodnią granicą zmniejszyło się o blisko 500 tysięcy.

Jeszcze niedawno pogłowie świń  Białorusi oscylowało na poziomie 3,1 miliona sztuk, podczas gdy aktualnie jest to zaledwie 2,6 miliona.

Jaki jest powód coraz mniejszej liczby zwierząt? Strona białoruska w żaden sposób nie odniosła się jeszcze do tej sytuacji.

Źródła rosyjskie twierdzą natomiast, że spadek pogłowia świń na Białorusi o 15% w pierwszym kwartale 2018 roku spowodowany jest wirusem ASF. Nie brakuje także regionów, gdzie liczba zwierząt spadła o 25%, a kilka głównych ferm zostało zamkniętych – tak jak chociażby w obwodzie brzeskim.

10 kwietnia Rosja całkowicie wstrzymała import żywych świń z Białorusi, wieprzowiny i wszystkich produktów zawierających w swoim składzie wieprzowinę. Rosjanie oskarżyli także Białoruś tuszowanie ognisk afrykańskiego pomoru świń na swoim terytorium.

Źródło: Global Meat