Jęczmień jary jest zbożem, który cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. W polskich gospodarstwach uprawiane są zarówno odmiany browarne, jak i pastewne. W Polsce niebawem rozpoczną się optymalne terminy siewu jęczmienia jarego, które mają fundamentalny wpływ na uzyskanie wysokich plonów.
Optymalne terminy siewu jęczmienia jarego przypadają w Polsce nieco najpóźniej niż w przypadku innych zbóż jarych. Wynika to z faktu, że jęczmień jary jest zbożem ciepłolubnym, który źle znosi nadmiar wilgoci, dlatego termin, w którym może być on swobodnie wysiewany jest nieco dłuższy.
Przyjmuje się, że optymalne terminy siewu jęczmienia jarego przypadają w momencie, kiedy gleba jest już nieco ogrzana, a temperatura powietrza waha się w okolicach 7-10 stopni Celsjusza.
W zależności od regionu Polski, optymalne terminy siewu jęczmienia jarego przypadają pomiędzy 15 marca ? 15 kwietnia, co wywołane jest faktem występowania bardzo zróżnicowanego klimatu w Polsce.
Optymalny termin siewu jęczmienia jarego dla zachodniej części Polski przypada pomiędzy 15, a 30 marca. W Polsce centralnej za optymalny termin siewu jęczmienia jarego uważa się okres pomiędzy 20 marca, a 5 kwietnia. W przypadku Polski północno-wschodniej oraz wschodniej za optymalne terminy siewu jęczmienia jarego uważa się okres pomiędzy 30 marca, a 15 kwietnia.
Przestrzeganie optymalnych terminów siewu jęczmienia jarego nie jednak równoznaczne z osiągnięciem wysokich plonów. Jęczmień jary jest zbożem charakteryzującym się krótkim okresem wegetacji, słabym system korzeniowym, słabą zdolnością do przytłumiania chwastów oraz sporą wrażliwością na niedobór oraz nadmiar wody, dlatego w jego uprawie ważne jest także zachowanie odpowiedniego poziomu agrotechniki.
Przestrzeganie powyższych zasad oraz uprawa jęczmienia jarego na dobrych gleb żytnich daje wysokie szanse na uzyskanie satysfakcjonującego plonu.
Moja Rola