grzybobrane ASF
fot. Fotolia

Początek jesieni to okres, w którym rozpoczyna się sezon na grzybobranie. Chociaż w większości regionów Polski pojawiła się w tym roku susza, ostatnie deszcze dają nadzieje na wysyp grzybów.

Okazuje się jednak, że grzybiarze mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń ? informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

W oficjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii zaapelował o zachowanie ostrożności podczas zbierania owców runa leśnego w związku z ryzykiem zawleczenia ASF do gospodarstw.

W grzybobraniu na terenach, gdzie występuje wirus afrykańskiego pomoru świń, nie powinny uczestniczyć osoby mające kontakt z trzodą chlewną.

Jeżeli jednak osoby zajmujące się hodowlą świń, uczestniczą w grzybobraniu, konieczne jest zachowanie okresu karencji przed kontaktem ze zwierzętami, który powinien wynosić 72h. Ponadto konieczna jest całkowita wymiana odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz zastosowanie środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

Ostrożność podczas zbierania grzybów należy zachować na terenach obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska), a więc w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

GIW