tucznik
fot. Fotolia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski przebywa obecnie w Berlinie, gdzie odbywają się targi ?Zielony Tydzień?.

Jednym z kluczowych aspektów wizyty w Berlinie była zaplanowana na piątek rozmowa z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Litwy, Giedriusem Surplysem oraz z komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Vytenisem Andriukaitisem dotycząca przyszłości handlu wieprzowiną.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia Polska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu litewskiej wieprzowiny z obszarów objętych ograniczeniami związanymi z występowaniem choroby afrykańskiego pomoru świń, co zdaniem Litwy było niezgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami.

Obu stronom zależało na polubownym rozwiązaniu problemu, a wstępem do piątkowych rozmów było spotkanie szefów służb weterynaryjnych Polski i Litwy.

Ostatecznie podjęto decyzję o przywróceniu importu wieprzowiny z Litwy, ale z dodatkowymi wymaganiami weterynaryjnymi, które zostały wcześniej uzgodnione.

? Respektujemy zasady wolnego handlu, które obowiązują w Unii Europejskiej i które są wielkim osiągnięciem wszystkich krajów członkowskich. Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego zdecydowaliśmy się na przywrócenie zasad przemieszczania zwierząt, tak jak przewidują to unijne zasady ? powiedział Jan Krzysztof Ardanowski po piątkowym spotkaniu.

? Jednocześnie oczekujmy, że kraje spoza Unii Europejskiej będą przestrzegać zasad regionalizacji i będą importować mięso z terenów, gdzie nie występuje afrykański pomór świń ? dodał minister rolnictwa podkreślając, że Polska liczy na wsparcie Komisji Europejskiej zarówno w tym aspekcie, jak i w całym procesie walki z afrykańskim pomorem świń.

MRiRW