trzoda chlewna
fot. Fotolia

Naukowcy z USDA Agricultural Research Service twierdzą, że udało im się stworzyć szczepionkę, która może zapewnić sterylną odporność na wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Badaczom udało się bowiem zidentyfikować ?wcześniej niescharakteryzowany gen wirusa?, a po jego usunięciu, wirus afrykańskiego pomoru świń przestaje być groźny.

Według naukowców organizm zaczepionego zwierzęcia jest w stanie poradzić sobie z wirusem ASF  ? zwierzę przestaje być jego nosicielem i nie zaraża innych osobników.

?Wcześniej niescharakteryzowany gen wirusa? został wyizolowany z gruzińskiego szczepu wirusa ASF, który został dostarczony zespołowi badawczemu przez laboratorium gruzińskiego Ministerstwa Rolnictwa w Tbilisi. Potencjalna szczepionka otrzymała nazwę ASFV-G-II177L.

? Zwierzęta zaszczepione domięśniowo wirusem pozbawionym genu I177L, w zakresie dawek od 10 2 do 10 6 HAD 50 pozostawały zdrowe podczas 28-dniowego okresu obserwacji. Wszystkie zwierzęta zarażone tą odmianą wirusa nie wykazywały objawów choroby i co ważne pozostawały odporne gdy poddano je ingerencji rodzicielskim szczepem ASFv-G ? można przeczytać w raporcie naukowców z USDA Agricultural Research Service.

Źródło: www.pigprogress.net