Krowy mleczne
fot. MojaRola.pl

Wirus opryszczki bydła (BHV-1) dotarł do Niemiec. Choroba została zidentyfikowana w dwóch gospodarstwach na terenie Dolnej Saksonii. W związku z chorobą, likwidacji należy poddać 370 sztuk bydła, z czego 160 zwierząt zostało już uśpionych.

Wirus opryszczki bydła (BHV1) jest chorobą wirusową, która jest wysoce zaraźliwa i może wywoływać różne objawy.

Większość zwierząt zakażonych wirusem opryszczki bydła wykazuje zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (IBR) połączone z zapalenia nosa (nieżyt nosa) i tchawicy (zapalenie tchawicy). Inne choroby wywoływane przez wirusa opryszczki bydła to zakaźne krostkowe zapalenie sromu i pochwy (IPV) u krów oraz pęcherzykowe zapalenie błony śluzowej prącia i napletka u buhajów (IBP).

Po zarażeniu zwierzęta stają nosicielami choroby do końca życia i mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa opryszczki bydła, nawet jeśli typowe choroby nie wybuchną. Opryszczka bydła BVH-1 jest jedną z chorób zwierząt, która podlega obowiązkowi zgłoszenia do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt – OIE.

Wirus opryszczki bydła pojawił się także w okolicy Akwizgranu (Nadrenia Północna-Westfalia) w gospodarstwie utrzymującym 800 sztuk bydła. Władze weterynaryjne nakazały ubić bydło, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, ale ponieważ zwierzęta nie wykazują żadnych objawów klinicznych, właściciel walczy teraz w sądzie o uratowanie swojego stada.

Źródło: www.agrarheute.com