Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytecie Iowa wynika, że powszechne stosowanie mobilnej utylizacji tuszek drobiowych i obornika w przypadku grypy ptaków, może skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
Zakończony projekt badawczy może w znaczący sposób przyczynić się zaprojektowania i wdrożenia przyczep mobilnych wykorzystywanych do utylizacji, które zostałyby wykorzystane na skalę przemysłową.
Jego podstawowym założeniem było zweryfikowanie, jakie są niezbędne parametry, aby w pełni dezaktywować wirusa w trakcie spalania i skutecznie i doprowadzić do ograniczenia jego rozprzestrzeniania.
Na tematem mobilnych przyczep wykorzystywanych do utylizacji, już w 2017 roku wspominała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, która sugerowała, że powinny być one obowiązkowym wyposażeniem firm utylizacyjnych, co ograniczyłoby rozprzestrzenianie się grypy ptaków i innych chorób zakaźnych.
Również właściciele ferm od dawna zmagają się z wątpliwościami, czy likwidacja zakażonych stad, a co za tym idzie przewóz martwych ptaków do utylizacji, jest bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się wirusa ptasiej grypy.
Inspekcja Weterynaryjna uważa natomiast, że w rejestrze podmiotów zatwierdzonych do przetwarzania lub spalania martwych zwierząt nie widnieją jednostki działające mobilnie i nie mogą być one wykorzystywane.
Zgodnie z obowiązującymi normami, na dzień dzisiejszy, martwe zwierzęta mogą być utylizowane w zakładach przetwórczych lub spalarniach, a transport powinien odbywać się pojazdami spełniającymi wymagania bezpieczeństwa w zakresie szczelności i dezynfekcji.
KIPDiP