fot. Harvest for Kids

Harvest for Kids 2018, czyli żniwa dla dzieci, to wydarzenie, którego celem jest wspieranie organizacji Children?s Camps International (CCI), która działa w krajach rozwijających się, realizując program obozów, w celu poprawy jakości życia dzieci.

Celem tegorocznego wydarzenia, które odbyło się 4 sierpnia w miejscowości Winkler, w prowincji Manitoba (Kanada), było ustanowienie nowego rekordu Guinnessa w liczbie kombajnów pracujących jednocześnie na jednym polu.

Dotychczasowy rekord świata ustanowiony podczas Harvest for Kids 2012 w Saskatchewan, kiedy to na polu pracowały 244 kombajny, został oficjalnie pobity.

Tegoroczna rekordowa próba odbyła się na 121 hektarowym polu niedaleko Winkler, gdzie 303 kombajny nieprzerwanie przez 5 minut zbierały pszenicę ozimą.

Zboże zostało wcześniej ścięte i ułożone w rzędy, dzięki czemu zyskano więcej miejsca, aby zbliżyć komvajny do siebie. Maszyny żniwne pochodziły z całej południowej Manitoby, a wydarzenie wymagało armii ochotników, sponsorów i operatorów.

Przewiduje się, że tegoroczne wydarzenie wyniosło blisko 5 milionów dolarów zysku na cele dobroczynne i pomoc dzieciom.

Pierwszy rekord świata padł w 2006 roku z 105 kombajnami pracującymi jednocześnie na polu. Liczba ta wzrosła do 200 w 2010 roku i 244 w 2012 roku.

Harvest for Kids