uprawa pszenicy jarej
fot. Krzysztof Przepióra

Pszenica jara jest zbożem, które w ostatnim czasie zyskało sporą popularność wśród rolników. Wpływ na taki stan rzeczy miało pojawienie się nowych, bardziej wydajnych odmian, dzięki którym możliwe jest uzyskanie plonów zbliżonych do pszenicy ozimej. Fundamentalny wpływ na plonowanie mają jednak optymalne terminy siewu pszenicy jarej, które największe szansę na efektywną uprawę.

Uprawa pszenicy jarej wskazana jest w przypadku gospodarstw, które uprawiają w swoich gospodarstwach rośliny okopowe, takie jak ziemniaki czy buraki cukrowe, których zbiory w zależności od warunków pogodowych mogą przypaść w późniejszym okresie.

Ostatnie lata pokazały, że intensywne opady deszczu w okresie jesiennym mogą skutecznie uniemożliwiać zbiory oraz terminowy siew ozimin, co znacznie zwiększa ryzyko niepowodzenia uprawy. W przypadku form jarych, rzadko zdarza się, aby optymalne terminy siewu pszenicy jarej nie zostały zachowane.

Przestrzeganie optymalnych terminów siewu pszenicy jarej nie gwarantuje jednak stuprocentowego sukces w uprawie tej rośliny. Ze względu na krótszy system korzeniowy i krótszy okres wegetacji, wiele zależy także od przebiegu pogody i odpowiedniego nawożenia, które powinno być podobne do pszenicy ozimej.

Optymalne terminy siewu pszenicy jarej w zależności od regionu przypadają pomiędzy 15 marca ? 5 kwietnia, co wynika to z faktu, że Polska jest krajem, który posiada zróżnicowany klimat.

Optymalny termin siewu pszenicy jarej przypada w zachodniej części Polski pomiędzy 15, a 25 marca. Jeżeli chodzi o Polskę centralną jest to okres pomiędzy 20, a 30 marca, a w Polsce wschodniej od 25 marca do 5 kwietnia. W przypadku krańców południowych oraz północo-wschodnich optymalne terminy siewu pszenicy jarej mogą przypadać nawet o 1-10 kwietnia.

optymalne terminy siewu pszenicy jarej

Moja Rola