Naukowcy wzywają do szybkiego opracowania alternatywnych metod walki ze szkodnikami po rozszerzeniu przez Unię Europejską częściowego zakazu stosowania trzech kluczowych neonikotynoidów.
Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zakazu stosowania neonikotynoidów została zatwierdzona przez państwa członkowskie w piątek 27 kwietnia.
Substancje czynne, takie jak imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam będą mogły być teraz stosowane tylko w szklarniach, gdzie pszczoły nie będą narażone na ich działanie.
Zakaz został poparty przez Defrę, która poinformowała, że cieszy się z poprawy stanu środowiska i z zadowoleniem przyjęła głosowanie popierające dalsze restrykcje dotyczące neonikotynoidów. Ale producenci, którzy polegają na substancjach czynnych w zabezpieczeniu materiału siewnego, byli przerażeni decyzją.
Istniejące ograniczenia obejmujące rośliny kwitnące będą obowiązywać do czasu pojawienia się na rynku nowych środków, które mają być dostępne po okresie wycofania wynoszącym około ośmiu miesięcy.
Defra uważa, że da to rolnikom czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale w rzeczywistości potrzeba dużo więcej czasu.
Plantatorzy buraków cukrowych, którzy wykorzystują nasiona zaprawione neonikotynoidami, twierdzą, że decyzja o rozszerzeniu zakazu jest katastrofalna.
Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków twierdzi, że podjęta decyzja jest zła dla środowiska, zła dla pszczół i zła dla rolników.
? Od dziesięcioleci stosowanie pestycydów jest bardzo ważną częścią produkcji roślinnej, a utrata lub zmniejszenie użycia substancji czynnych prawie na pewno wpłynie na plony ? uważa Ian Toth, naukowiec z James Hutton Institute.
To ostatecznie wpłynęłoby na ceny żywności dla konsumentów, powiedział profesor Toth, dodając:
? Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest, abyśmy znaleźli alternatywne metody ochrony poprzez bardziej odporne uprawy, kontrolę biologiczną i inne metody radzenia sobie ze szkodnikami.
Bill Parker, dyrektor ds. Badań w AHDB, powiedział, że zakaz był poważnym problemem dla przemysłu rolnego, ponieważ dodatkowo ograniczył dostępne narzędzia do ochrony upraw, które byłby dostępne dla rolników i hodowców.
? Konsekwencją tej decyzji może być większe wykorzystanie insektycydów stosowanych jako spraye na liście, szczególnie w takich uprawach takich jak pszenica i burak cukrowy ? uważa Parker.
Źródło: CIBE