fot. Krzysztof Przepióra

16 stycznia 2020 roku w życie weszło rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej, na mocy którego nastąpi wycofanie z rynku substancji czynnych ? chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylu.

Na mocy rozporządzenia nr 2020/18 oraz 2020/17, insektycydy, które zawierają w swoim składzie powyższe substancje, mogą znajdować się w handlu do dnia 1 kwietnia 2020 roku, podczas  ostateczny termin ich stosowania upływa 16 kwietnia 2020 roku.

Po tym czasie, wszelkie insektycydy zawierające w swoim składzie chloropiryfos oraz chloropiryfos metylu, będą musiały zostać zutylizowane przez wyspecjalizowane i koncesjonowane firmy.

W tym momencie na rynku zarejestrowanych jest 27 insektycydów, które zawierają chloropiryfos oraz 2 insektycydy z chloropiryfosem metylu, które znajdują zastosowanie w uprawie rzepaku ozimego i zwalczaniu słodyszka rzepakowego oraz chowacza łodygowego. W przypadku rzepaku jarego, chloropiryfos wykorzystywany jest w dwóch insektycydach, a chloropiryfos metylu w jednym. Ze względu na termin siewu i wschodów, ich użycie nie będzie już możliwe.

Źródło: www.krir.pl