Faza kwitnienia jest dla rzepaku ozimego stadium rozwojowym, w którym jest on szczególnie narażony na ingerencję szkodników, która może doprowadzić do znacznej obniżki plonów.
Ingerencja szkodników w połączeniu z brakiem opadów atmosferycznych może doprowadzić do wykształcenia mniejszej ilości łuszczyn, a co za tym idzie mniejszej zawiązanych nasion rzepaku.
Już na początku kwietnia w plantacjach rzepaku ozimego zaczął pojawiać się słodyszek rzepakowy. Aktualnie na plantacjach zauważalna jest również obecność chowacza podobnika, który podobnie jak jego krewny ? chowacz brukwiaczek może być bardzo groźny dla upraw.
Chociaż chowacz podobnik nie wyrządza dużych strat bezpośrednich w kwitnącym rzepaku, poprzez swoją ingerencję przygotowuje doskonałe warunki bytowe dla pryszczarka kapustnika, który stanowi dużo większe zagrożenie.
Chowacz podobnik jest chrząszczem, który zimuje przede wszystkim w ściółce i wierzchniej warstwie gleby, znajdującej się na brzegach lasów i zadrzewień. W momencie, kiedy temperatura powietrza oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza, chrząszcze opuszczają swoje schronienie i rozpoczynają żerowanie w kwitnącym rzepaku.
Początkowo chowacze podobniki pojawiają się na liściach rzepaku, skąd przenoszą się na łuszczyny, gdzie samice wygryzają niewielkie otworki i składają jaja, z których po około 8 dniach wykluwają się larwy.
Młode osobniki chowacza podobnika żywią się zawiązanymi nasionami rzepaku, po czym przenoszą się do gleby, gdzie przechodzą proces przepoczwarzania się. Otwory, które zostają pozostawione przez larwy chowacza podobnika, mogą być również miejscem składania jaj przez pryszczarka kapustnika oraz źródłem wnikania chorób w głąb rośliny ? są nimi między innymi czerń krzyżowa oraz szara pleśń.
Tuż przed rozpoczęciem zbiorów rzepaku ? na przełomie lipca i sierpnia młode, dojrzałe już osobniki chowacza podobnika odbywają jeszcze krótki żer na liściach i udają się na zimowisko.
Rozpoznanie chowacza podobnika nie stanowi większego problemu. Jest to chrząszcz wielkości 2,5 ? 3 mm, którego ciało pokryte jest łuską o szarym odcieniu, a jego czarna główka charakteryzuje się cienkim wygiętym do dołu ryjkiem.
Chowacz podobnik jest szkodnikiem, w przypadku którego próg szkodliwości oznaczający konieczność wykonania zabiegu insektycydowego wynosi:
? 1 chrząszcz na roślinie przed kwitnieniem rzepaku,
? 4 chrząszcze na 25 roślin w trakcie kwitnienia,
? 100 chrząszczy schwytanych do żółtego naczynia rozstawionego przez 6 dni.
Moja Rola