pszczoła rzepak
fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, minister rolnictwa zdecydował się na wydanie zgody na czasowe stosowanie środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy.

Na okres 120 dni, do obrotu maja trafić Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

Resort rolnictwa zezwolił, aby środki te były używane w  sposób ograniczony i kontrolowany w uprawie rzepaku ozimego, przede wszystkim do zwalczania szkodników, takich jak pchełka ziemna, chowacz galasówek, miniarka kapuściana, gnatarz rzepakowiec, mszyca brzoskwiniowa i rolnic oraz chorób – mączniaka rzekomego kapustnych i zgorzeli siewek.

Resort rolnictwa podkreślił, że zaprawianie nasion rzepaku będzie możliwe, pod warunkiem, że będą one wykonywane wyłącznie przez podmioty posiadające certyfikat ESTA. Na opakowaniach nasion, będzie musiała natomiast znaleźć się informacja o środkach ostrożności związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych swoją prośbę na wydanie zgody na czasowe stosowanie środków zawierających neonikotynoidy argumentowało faktem nadzwyczajnej sytuacji spowodowanej panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wzrastającej presji organizmów szkodliwych. 

Przypomnijmy, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zakazu stosowania neonikotynoidów została zatwierdzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej 27 kwietnia. Na tej podstawie substancje czynne, takie jak imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam będą mogły być stosowane jedynie w szklarniach, gdzie pszczoły nie będą narażone na ich działanie.

MRiRW