rzepak ozimy przebarwienia
fot. Krzysztof Przepióra

Okres jesienny to moment, kiedy w uprawach rzepaku ozimego zaczynają pojawiać się pierwsze objawy niedoboru składników pokarmowych.

O braku składników pokarmowych na plantacjach świadczą fioletowe przebarwienia liści rzepaku, które są spowodowane najczęściej ograniczonym pobieraniem fosforu przez rośliny ? nieco rzadziej zmiany na liściach wynikają z niedostatecznej ilości boru, siarki oraz magnezu.

Fosfor jest pierwiastkiem, który odgrywa niezwykle istotną rolę w uprawie rzepaku ozimego. Aby odpowiednio przygotować się na nadejście zimy, rośliny muszą wykształcić odpowiedni system korzeniowy, a fosfor jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za jego prawidłowy rozwój.

W przypadku pojawienia się na plantacjach objawów niedoboru fosforu w postaci fioletowych przebarwień na liściach, można podać roślinom brakujące składniki dolistnie, jednak trzeba pamiętać, aby robić to ostrożnie, ponieważ nadmierne ponudzenie plantacji może spowodować problemy z zimowaniem. Przebarwienia koloru żółtego wynikają zazwyczaj z niedoboru magnezu, podczas gdy w przypadku niedoboru boru liście stają się zniekształcone i pofałdowane.

Filetowe przebarwienia na liściach rzepaku mogą być spowodowanie nie tylko brakiem fosforu, ale również słabszym pobieraniem tego pierwiastka z gleby. Zazwyczaj dzieje się tak podczas suszy oraz w wyniku spadku temperatur. Zarówno w przypadku ograniczonej liczby opadów, jak i w momencie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 12 stopni Celsjusza, pobieranie fosforu przez korzenie rzepaku ozimego jest utrudnione.

Bardzo ważne jest monitorowanie plantacji i pojawiających się na rzepaku fioletowych przebarwień liści. Jeżeli pojawiają się one w optymalnych warunkach pogodowych, prawdopodobnie są efektem niedoboru fosforu. Jeżeli jednak zmiany widoczne są w przypadku suszy lub spadku temperatur ? prawdopodobnie mają charakter chwilowy.

Moja Rola