fot. Krzysztof Przepióra

Krajowa Rada Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w Opolu, zwróciła się do resortu rolnictwa z prośbą o zmianę sposobu ogłaszania suszy, poprzez metody zdalne oparte na zdjęciach satelitarnych.

Wszystko przez sytuację, jaka wystąpiła na Opolszczyźnie. Rolnicy uważają, że teren ich województwa został dotknięty suszą rolniczą, podczas gdy dane IUNG nie potwierdzają tego zjawiska.

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa ? Państwowy Instytut Badawczy, zgodnie z obowiązującymi normami, opracował wartości bilansu wodnego dla wszystkich gmin w Polsce.

W czwartym okresie raportowania, IUNG stwierdziło, że susza wystąpiła we wszystkich monitorowanych uprawach, a więc w zbożach jarych i ozimych, roślinach strączkowych, warzywach gruntowych, truskawkach, tytoniu, plantacjach buraka cukrowego, chmielu, ziemniaka, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku oraz kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut wynika jednak, że susza w tych uprawach nie wystąpiła na terenie województwa opolskiego, dlatego nie ma zasadności do szacowania strat. Innego zdania są jednak rolnicy, którzy uważają, że susza dotknęła także ich region. 

KRIR