Susza kukurydza
fot. Krzysztof Przepióra

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG) opublikował kolejny raport dotyczący suszy rolniczej w Polsce, który obejmuje okres od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku.

Wynika z niego, że w monitorowanym okresie, obszar objęty suszą rolniczą zmniejsza się i aktualnie dotyczy ona w sześciu województwach w Polsce: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) w Polsce oscyluje obecnie na poziomie -91 mm i w porównaniu z poprzednim raportem uległ zmniejszeniu z poziomu -106 mm. W dalszym ciągu obszarem, gdzie deficyt wodny jest największy jest pojezierze lubuskie i są to braki wodne wynoszące od -170 do -209 mm.

Nieco lepsza, ale wciąż trudna sytuacja występuje na terenie Pojezierza Wielkopolskiego, Niziny Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim, gdzie braki wodne wynoszą od -120 do -169 mm. Najmniejsze niedobory wodne wynoszące od -50 do -119 mm odnotowano na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim.

Uprawami, które są szczególnie narażone na działanie suszy jest kukurydza na kiszonkę oraz na ziarno.

IUNG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Podaj swoją nazwę użytkownika