rzepak ozimy przebarwienia
fot. Krzysztof Przepióra

Na wielu plantacjach rzepaku ozimego można zauważyć fioletowe przebarwienia liści, które mogą być spowodowane ograniczonym pobieraniem fosforu przez rośliny. 

Aby odpowiednio przygotować się do nadejścia zimy, rzepak wymaga prawidłowego nawożenia, a fosfor jest pierwiastkiem, który odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

To właśnie od systemu korzeniowego zależeć będzie, jak długo potrwa proces regeneracji rośliny po zimie i będzie rzutować na pobieranie przez nią wody i składników pokarmowych z gleby.

Na ogół fioletowe lub ciemnoczerwone przebarwienia na liściach wynikają z niedoboru tego pierwiastka w glebie, co wymaga sprawnej reakcji i dokarmienia rzepaku fosforem dolistnie. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą generować to zjawisko.

Jeżeli podczas nawożenia przedsiewnego rzepaku zastosowano fosfor, a gleba jest w niego zasobna, pojawienie się przebarwień może być następstwem suszy, w wyniku której pobieranie tego składnika przez rośliny było ograniczone. 

Występowanie przebarwień na liściach, wiąże się także ze spadkiem temperatur, a druga połowa października obfitowała w chłodniejsze dni. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 12 stopni Celsjusza, pobieranie fosforu przez korzenie jest utrudnione.

Ponowny wzrost temperatury w ostatnich dniach, powinien jednak wyeliminować ten problem.

Moja Rola