f
fot. Krzysztof Przepióra

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) to system polegającym na stałym lub okresowym monitorowaniu wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych. Wyniki doświadczeń polowych pozwalają rolnikom w dobrze odmian, które są najlepiej pasują do profilu gospodarstwa i technologii uprawy.

Największe znaczenie dla rolników ma jednak poziom plonowania poszczególnych odmian. Obecnie wciąż trwają prace związane z siewem rzepaku. Rolnicy, którzy jeszcze do nich nie przystąpili, mają ostatni moment na to, aby przeanalizować, jakie są najlepiej plonujące odmiany rzepaku ozimego.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) na podstawie przeprowadzonych doświadczeń sporządził zestawienie najlepiej plonujących odmian rzepaku ozimego w roku 2016, 2017 i 2018.

W rankingu uwzględniono odmiany populacyjne oraz mieszańcowe. Wyniki plonowania pochodzą z 19 doświadczeń, a dane za rok 2018 mają charakter wstępny.

Odmiany uszeregowane są według malejącego plonu w roku 2018 lub w latach 2017 i 2016 – jeżeli poszczególne odmiany nie były badane w bieżącym sezonie wegetacyjnym.

Najlepiej plonujące odmiany rzepaku ozimego - odmiany populacyjne

Lp.OdmianyPlon nasion
(w % wzorca) 2018
Plon nasion
(w % wzorca) 2017
Plon nasion
(w % wzorca) 2016
Wzorzec, dt z ha 38,6 dt z ha 40,2 dt z ha 35,6 dt z ha
1SY Ilona (DE)113 109110
2Derrick (FR)110114107
3SY Rokas (DE)107107111
4ES Valegro (FR)104103106
5Adriana (FR)103109
6Birdy (FR)103114103
7Hevelius (PL)102105113
8Galileus (PL)102105115
9Chrobry (PL)1019997
10Marcelo (PL)101100102
11Vapiano (DE)10099
12Quartz (FR) 10092103
13Bazalt (PL)999596
14Sherlock (DE)
99102106
15Monolit (PL) 969297
16Metys (PL) 969695
17Brendy (PL) 949399
18Bellevue (DE)949493
19Aixer (DE) 919999
20Lohana (FR)107105
21Pamela (FR)98
22Harry (AT)97
23Sidney (AT)93

Najlepiej plonujące odmiany rzepaku ozimego - odmiany mieszańcowe

Lp.Odmiany Plon nasion
(w % wzorca) 2018
Plon nasion
(w % wzorca) 2017
Plon nasion
(w % wzorca) 2016
Wzorzec, dt z ha38,6 dt z ha 40,2 dt z ha35,6 dt z ha
1Absolut (FR) 135132145
2DK Exotter (FR) 131115122
3Architect (FR/DE) 129132134
4Aspect (DE) 128124135
5DK Expansion (FR) 128127120
6Anniston (FR/DE) 128121134
7Stefano KWS 127123124
8Advocat (DE) 127135131
9Arkansas (FR) 125121128
10ES Cesario (FR) 125117120
11INV1165 (BE ) 125122129
12Angelico (FR/DE) 124128129
13Roberto KWS (DE)123123125
14DK Expiro (FR) 123121121
15Augusta (DE)123112113
16Smaragd (DE) 123127125
17Severino KWS (CCA)122127117
18DK Expression (FR) 122 120120
19DK Extract (FR)122125121
20Tigris (FR) 122119119
21Ragnar (DE) 122121129
22Gordon KWS (CCA)121119119
23Astana (DE)120126124
24Arizona (CCA)120114119
25DK Exception (CCA)120124119
26ES Barocco (FR) 120117125
27Acapulco (FR) 120120111
28Copernicus (PL) 120116121
29ES Imperio (FR) 120123124
30Alabama (CCA) 120123124
31Alasco (DE) 119113112
32Inspiration (DE) 118118
33Albrecht (DE) 118126126
34Sergio KWS (DE) 118119
35DK Exalte (FR) 117115118
36Alexander (CCA)117117125
37Prince (DE) 116128129
38Atora (DE) 116115123
39Trezzor (CCA) 116129113
40Chopin (DE) 116127124
41Kicker (DE) 115117116
42SY Florida (DE) 115116115
43Panama (DE) 115116102
44SY Iowa (DE) 115125125
45Bonanza (FR) 115119117
46DK Exsor (FR) 114119
47Archimedes (FR) 114108110
48Amazon (FR) 112112117
49Hamilton (DE) 112125121
50Marcopolos (DE) 111116118
51Taifun (DE) 111114123
52Garou (DE) 110109118
53PT248 (FR)110112117
54Arango (DE) 110108118
55Thure (DE) 110106108
56Mercedes (DE) 110111123
57Einstein (De) 109117120
58SY Polana (DE)109112108
59DK Platinium (FR) 108115114
60Kuga (DE) 108120130
61Rumba (DE)108112115
62Popular (DE)106110116
63Minerva (DE)106106117
64Marathon (DE)106115111
65SY Medal (DE)105112108
66SY Alibaba (DE) 104106108
67Sherpa (DE) 104104108
68Oriolus (DE)103113110
69Trumpf (DE)101104105
70PR46W20 (CCA) 101107108
71SY Alister (DE)101
72Mentor (DE)9396101
73Alvaro KWS (DE)124123
74Tatiana (FR) 122122
75SY Saveo (DE)109107
76SY Kolumb (DE)107108
77Abakus (DE)105113
78Visby (DE)103115
79Xenon (DE)10198
80Anderson (FR)121
81DK Exquisite (DE)120
82DK Exstorm (US)120
83Arsenal (FR)115
84Rohan (DE)112
85DK Exssence (US)110
86Graf (US)106
87SY Cassidy (DE)106

COBORU