fot. Wiadomości Wrzesińskie

W całej Polsce rozpoczęły się już prace żniwne. Na dzień dzisiejszy zbiera się przede wszystkim rzepak i jęczmień ozimy, a prawdziwa kumulacja prac nastąpi za kilkanaście dni, kiedy rolnicy rozpoczną młócenie zbóż ozimych i jarych.

Chociaż żniwa znajdują się obecnie w początkowym etapie, już teraz strażacy mają pełne ręce roboty.

Od początku lipca, niemalże każdego dnia pojawiają się doniesienia o pożarach zbóż, do których dochodzi podczas prac polowych. 

We wtorek 3 lipca w okolicach Fabianowie (województwo wielkopolskie) spłonęło około 6 hektarów zbóż – w akcji gaśniczej brało udział trzydziestu strażaków z jednostki państwowej w Pleszewie.

Dzień później, w okolicach Koźmina Wielkopolskiego doszło do pożaru ścierniska i prasy od słomy, która uległa całkowitemu zniszczeniu.

Wysokie temperatury i dość silny wiatr sprawiają, że ogień rozprzestrzenia się po polu. Podobnie było w piątek 6 lipca w Kawęczynie (powiat wrzesiński), gdzie doszło do pożaru pola uprawnego.

Ogień był na tyle silny, że Komenda Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni, musiała zadysponować do akcji jeszcze kilka jednostek OSP z okolicznych gmin. Kilkumetrowy ogień dotarł także do osiedla mieszkaniowego w Kawęczynie.

Cały czas otrzymujemy informacje, że do podobnych zdarzeń dochodzi również w pozostałych regionach Polski.

Moja Rola