niedobór fosforu rzepak ozimy
fot. Krzysztof Przepióra

Aby odpowiednio przygotować się do zimy, rzepak wymaga odpowiedniego poziomu nawożenia. Dobrze dobrana dawka składników pokarmowych w połączeniu z zabiegami agrotechnicznymi daje szanse, że rośliny zdołają dobrze się rozkrzewić i wykształcić silny system korzeniowy.

W nawożeniu przedsiewnym zazwyczaj stosuje się takie pierwiastki jak fosfor, potas, azot, siarka i magnez, które są kluczowe w uprawie rzepaku.

Po utrudnionych i nierównych wschodach roślin, ostatnie ocieplenie w połączeniu z większą liczbą opadów atmosferycznych sprawiło, że kondycja wielu plantacji uległa znacznej poprawie.

Nie brakuje jednak upraw, gdzie w związku z długotrwałą suszą, rośliny nie były w stanie wykorzystać składników pokarmowych zawartych w glebie. W tym przypadku zauważalne są pierwsze objawy ich niedoboru.

Zazwyczaj są to fioletowe lub ciemnoczerwone przebarwienia na liściach wynikające z niedoboru fosforu, co może doprowadzić do ich obumierania.

Fosfor jest pierwiastkiem, który odpowiada przede wszystkim za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Odpowiednio wykształcony korzeń odpowiada natomiast za proces regeneracji po zimie i wpływa na pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby.

W związku z tym wszelkie niedobory składników pokarmowych powinny być rekompensowane poprzez zastosowanie wieloskładnikowej aplikacji nalistnej, w celu poprawy kondycji plantacji przed zimą.

Moja Rola