Optymalne terminy siewu owsa jarego rozpoczynają się najszybciej z całej grupy zbóż jarych. Ze względu na niezbyt wygórowane wymagania cieplne, owies może być wysiewany już przy temperaturze oscylującej w okolicach 1-3 stopni Celsjusza, a fakt ten sprzyja dobremu ukorzenieniu się.
Między innymi możliwość wcześniejszego wysiewu sprawia, że owies w odróżnieniu od pszenicy i jęczmienia jarego ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy i stosunkowo niskie wymagania glebowe. Może być on uprawiany praktycznie na wszystkich klasach gleb oraz wszystkich glebach kompleksów górskich.
Ponadto owies posiada wyjątkowe właściwości fitosanitarne, a jego korzenie wytwarzają alkaloid ? skopolatyna, który hamuje rozwój patogenów wywołujących choroby podstawy źdźbła. Ponadto owies jest doskonałym przedplonem dla pozostałych zbóż, a włączenie go w płodozmian może w istotny sposób ograniczyć rozwój chorobotwórczych patogenów w kolejnych uprawach.
Owies jest jednak rośliną bardzo wrażliwą na niedobór wody, dlatego powinien być uprawiany na glebach zasobnych w wodę, ale nie podmokłych. W Polsce optymalne terminy siewu owsa jarego w zależności od regionu przypadają pomiędzy 15 marca ? 10 kwietnia.
Optymalne terminy siewu owsa jarego dla zachodniej części Polski to 15-25 marca. W przypadku Polski centralnej, za optymalny termin siewu owsa jarego można uznać okres pomiędzy 20-30 marca. Optymalne terminy siewu owsa jarego są najdłuższe dla wschodniej części Polski. We wschodnich regionach można go siać od 25 marca-5 kwietnia, a w północno-wschodnich nawet do 10 kwietnia.
Chociaż silnie rozwinięty system korzeniowy owsa sprawia, że może on w większych ilościach pobierać składniki pokarmowe i wody z gleby, nie należy zapominać w jego uprawie o odpowiednim poziomie agrotechniki.
Moja Rola