Pszenżyto ozime jest jest zbożem, które jest dość wrażliwe na terminy wysiewu. Ponieważ jest to gatunek, który krzewi się przede wszystkim jesienią, zachowanie optymalnych terminów siewu pszenżyta ozimego ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania wysokiego plonu.
Optymalne terminy siewu pszenżyta ozimego to takie, kiedy na początku jesiennej wegetacji średnia dobowa temperatura oscyluje na poziomie 14 stopni Celsjusza i około 8 stopni przy jej końcu. W takich warunkach, pszenżyto ma optymalne warunki do tego, aby odpowiednio rozkrzewić się przed przejściem w stan zimowego spoczynku.
Pszenżyto ozime jest rośliną, która krzewi się przede wszystkim jesienią, ale w odróżnieniu od żyta, wiosną nie przechodzi aż tak szybko do fazy strzelania w źdźbło, dzięki czemu wiosną jest w stanie wytworzyć dodatkowe pędy boczne.
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to regułą, a zaburzenie procesu jesiennego krzewienia może sprawić, że rośliny wydadzą zbyt małą liczbę pędów kłosonośnych. Opóźnienie terminu siewu może być częściowo rekompensowane przez zwiększenie norm wysiewu lub dobór odmian, które charakteryzują się większą tolerancją na opóźniony termin siewu.
W związku z tym, że Polska jest krajem, który jest dość mocno zróżnicowany pod względem klimatycznym, optymalne terminy siewu pszenżyta ozimego przypadają dla poszczególnych regionów w innym okresie.
Określa się, że optymalne terminy siewu pszenżyta przypadają we wschodniej części Polski pomiędzy 5-20 września, w Polsce centralnej w okolicach 15-25 września, a na zachodzie Polski od 20 września, nawet do 10 października.
Moja Rola