opryskiwacz
fot. Fotolia

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że od 2016 roku, w Polsce obowiązują ograniczenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin, w składzie których znajduje się substancja czynna – chloropiryfos.

Stosowanie środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie chloropiryfos jest możliwe w uprawie pszenicy ozimej i jarej, jęczmienia jarego, rzepaku, śliwy, truskawki, ziemniaka, kapusty brukselskiej, kalafiora, brokułu i kapusty głowiastej oraz do zwalczania pędraków w szkółkach roślin sadowniczych, szkółkach leśnych, szkółkach drzew i krzewów ozdobnych oraz na plantacjach nasiennych.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestrzega, że środki zawierające chloropiryfos, powinny być stosowane zgodnie z uwagami znajdującymi się na etykietach, ponieważ wszelkie przekroczenia mogą sprawić, że pozostałości środków ochrony roślin, znajdą się w produkowanej żywności.

PIORIN podkreśla, że może wiązać się to z zakazem wprowadzenia wyprodukowanych płodów rolnych do obrotu oraz koniecznością ich utylizacji.

PIORIN