buraki cukrowe
fot. www.mojarola.pl

Długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i niewielka ilość opadów w wielu regionach Polski sprawiły, że w plantacjach buraka cukrowego zauważalne są ślady żerowania przędziorka chmielowca – groźnego szkodnika żerującego na około 180 gatunkach roślin.

Przędziorek chmielowiec na ogół rozpoczyna żerowanie na brzegach pola i atakuje spodnią część liści. Następnie przenosi się na górną stronę blaszki liściowej, a uszkodzenia jakie wyrządza powodują powstawanie mozaikowych, żółtych plam.

Początkowo uszkodzenia są niewielkie i zauważalne są jedynie małe, jasne i nieregularne plamy, które z biegiem czasu ulegają deformacji i zasychają.

Objawy żerowania przędziorka chmielowca można pomylić z negatywnymi skutkami suszy, która zauważalna jest na terenie całej Polski. Długotrwała ingerencja szkodnika może powodować znaczne obniżenie plonów korzeni i zmniejszenie zawartości cukru.

Otrzymujemy sygnały, że przędziorek chmielowiec zauważalny jest w plantacjach buraka cukrowego w powiecie włocławskim, gdzie konieczne jest przeprowadzenie zabiegów insektycydem.

Aktualnie jedynym zarejestrowanym środkiem przeznaczonym do zwalczania przędziorka chmielowca w każdym stadium jest ORTUS 05 S.C. Skuteczność zabiegu uzależniona jest od strony technicznej, ponieważ oprysk powinien dostać się również pod spód liścia.

Aby tak się stało, warto korzystać z rozpylaczy dwustumieniowych, przy wyższym ciśnieniu roboczym.

Moja Rola