pszenżyto ozime
fot. www.mojarola.pl

Pszenżyto ozime znajduje się obecnie w fazie kłoszenia, co oznacza, że niebawem rozpocznie się proces kwitnienia.

W dalszym ciągu jest to dobry czas na podanie roślinom trzeciej dawki azotu oraz wykonanie opóźnionego, drugiego zabiegu fungicydowego oraz wzięcie pod uwagę wykonane trzeciego zabiegu T3 – o ile zachowa się odpowiednią ostrożność.

W przypadku pszenżyta i zabiegów związanych z jego ochroną i nawożeniem bardzo ważna jest obserwacja, ponieważ wykonanie zabiegów związanych z ochroną czy dokarmianiem roślin, może być w tym momencie dość ryzykowne.

Wszelkie zabiegi dokonywane w uprawach pszenżyta znajdującego się w fazie kwitnienia może powodować sklejanie pręcików i utrudnienia w procesie zapylania, co może prowadzić do deformacji kłosów lub przepustów w kłosach. Finalne konsekwencje wiążą się natomiast ze znaczną obniżką plonu.

Pszenżyto znajduje się w fazie kwitnienia przez około 14 dni, dlatego warto wstrzymać się w tym czasie z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów.

Przed plantatorami kluczowe kilka dni. W wielu uprawach wykonanie zabiegów ochrony bądź dokarmiania roślin jest jeszcze możliwe. Jeżeli pojawią się opóźnienia, będą one mogły dodatkowo przeciągnąć się w czasie.

Źródło: Moja Rola