rzepak ozimy - kwitnienie
fot. Krzysztof Przepióra

W wielu regionach Polski ? zwłaszcza w Polsce zachodniej, plantacje rzepaku ozimego rozpoczynają proces kwitnienia.

Długo utrzymujący się brak opadów deszczu oraz silny stres cieplny sprawia w tej fazie rozwojowej rzepaku, że roślina może wykształcić mniej kwiatów oraz łuszczyn, a co za tym idzie mniej zawiązanych nasion rzepaku.

Pocieszającym faktem jest to, że w obliczu długiej jesieni oraz stosunkowo krótkiej i łagodnej zimy, rośliny zdołały wykształcić silny system korzeniowy, który pozwala im pobierać rezerwy wodne zgromadzone w glebie ? nie wiadomo jednak jak długo.

Jeżeli w perspektywie najbliższych kilku dni sytuacja nie ulegnie zmianie, kondycja roślin zacznie diametralnie się pogarszać. Brak opadów powoduje również słabsze pobieranie składników pokarmowych z gleby, które są niezbędne roślinom w fazie kwitnienia.

W związku z brakiem opadów atmosferycznych, w wielu przypadkach rzepaki nie zdążyły pobrać z gleby drugiej dawki azotu. Jeżeli nie pojawią się opady i rośliny nie zrobią tego w odpowiednim momencie, mogą zacząć pobierać azot po zakończeniu procesu kwitnienia, a to może powodować ich odnawianie.

Najbliższe dni będą miały kluczowe znaczenie dla rzepaków ? jeżeli nie pojawi się deszcz, może dojść do znacznej obniżki plonów.

Moja Rola