mączniak prawdziwy zbóż i traw
fot. Krzysztof Przepióra

Aktualne warunki klimatyczne nie sprzyjają zbożom ozimym. Ze względu na długotrwałe dodatnie temperatury powietrza połączone ze sporą ilością opadów, na niektórych plantacjach widać objawy występowania chorób grzybowych.

Rośliny powinny znajdować się obecnie w stanie spoczynku, jednak ze względu na występujące warunki atmosferyczne, proces wegetacji przedłuża się.

Na wielu prawach widoczne są ślady występowania patogenów takich jak septorioza paskowana liści pszenicy i mączniak prawdziwy zbóż i traw.

Pierwsza z chorób objawia się żółtozielonymi plamami, które posiadają chlorotyczną obwódkę, podczas gdy charakterystyczną cechą mączniaka prawdziwego zbóż i traw są mączyste naloty koloru białego widoczne na liściach.

Jeżeli obecne warunki pogodowe będą się utrzymywać, należy spodziewać się, że objawy nasilenia chorób mogą się pogłębiać. Silne porażenie może sprawić, że rośliny będą bardziej podatne na problemy z zimowaniem w przypadku spadku temperatur oraz ingerencję szkodników wiosną. Ważne jest zatem, aby wiosną możliwie jak najwcześniej przystąpić do ochrony fungicydowej.

Źródło: www.mojarola.pl