rzepak ozimy
fot. Krzysztof Przepióra

Aktualne warunki pogodowe sprzyjają pojawieniu się szarej pleśni w plantacjach rzepaku ozimego ? choroby, której specyficznym objawem jest szarobrązowy nalot grzybni widoczny na liściach, łodygach, pąkach i łuszczynach.

Szara pleśń rzepaku ozimego jest chorobą, która może atakować rzepak przez cały okres jego rozwoju, jednak wysokie amplitudy temperatury, prowadzą do utrudnionego zabliźniania się ran gnilnych przy ogonkach liściowych, które powstały na skutek przymrozków oraz innych czynników raniących.

Patogen najczęściej pojawia się na plantacjach o zbyt dużym zagęszczeniu i oprócz uszkodzonych oraz osłabionych roślin może atakować także te, które porażone są pałecznicą rzepaku.

Szara pleśń rzepaku ozimego jest chorobą, w przypadku której źródłem infekcji są zazwyczaj nasiona, resztki pożniwne oraz sklerocja znajdujące się w glebie. Części roślin, które zostały porażone szarą pleśnią, są pokryte szarobrązowym nalotem, które z biegiem czasu stają się szarobrunatne i zaczynają gnić.

Za próg szkodliwości szarej pleśni rzepaku ozimego w okresie wiosennym uznaje się moment, kiedy na roślinie znajduje się 20?30% liści z objawami porażenia.

W celu zidentyfikowania choroby, ważne jest odpowiednie monitorowanie plantacji i sprawdzenie, czy na roślinach nie znajdują się wewnętrzne i zewnętrzne wodniste plamy oraz szary nalot grzybni (myszowatość) z trzonkami konidialnymi.

PROCAM