zbiór jęczmienia ozimego
fot. Marek Malcherek

Utrzymujące się od dłuższego czasu wysokie temperatury powietrza przekraczające 30 stopni Celsjusza w połączeniu z brakiem opadów atmosferycznych sprawiają, że rolnicy z niepokojem spoglądają w przyszłość.

Szczególnie trudna sytuacja jest w Wielkopolsce, gdzie nastąpiło bardzo duże odparowanie wody. Sucho jest praktycznie na wszystkich klasach ziem, a upały sprawiają, że zboża i rzepaki zamiast dojrzewać, zaczynają wysychać.

Najgorzej prezentują się uprawy jęczmienia ozimego, których żniwa 2019 prawdopodobnie rozpoczną się w pełni jeszcze w tym miesiącu. Z informacji z terenu wynika, że w pole wyjechali już pierwsi rolnicy z okolic Pniew, a uzyskane plony pozostawiają wiele do życzenia.

Ze względu na możliwe straty w pozostałych uprawach, Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy rozpoczęli proces składania wniosków o oszacowanie strat z odpowiednim wyprzedzeniem.

Straty w uprawach muszą zostać oszacowane jeszcze przed zbiorami, a złożenie wniosków na ostatnią chwilę może sprawić, że komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw.

WIR