pryzma buraczana
fot. Krzysztof Przepióra

Wielu rolników uprawiających buraki cukrowe kampanie buraczaną 2018 ma już za sobą.

Nie brakuje jednak plantatorów, którzy nie odstawili jeszcze surowca do zakładów przetwórczych i składują go w formie pryzm.

W ciągu ostatnich kilku dni, na terytorium Polski odczuwalny był znaczący spadek temperatur, a we wschodnich regionach Polski temperatura powietrza spadła nawet do ?15 stopni Celsjusza.

Po kilkudniowym okresie, kiedy słupek rtęci spadł poniżej zera, pojawiło się ocieplenie wraz z dodatnimi temperaturami, a tego typu wahania niekorzystnie wpływają na jakość składowanego surowca, szczególnie w przypadku pryzm nieokrytych lub nieprawidłowo okrytych włókniną.

Na wielu pryzmach, które nie były odpowiednio zabezpieczone przez niskimi temperaturami, można już zauważyć pierwsze objawy degradacji nieokrytych i przemrożonych buraków. 

Pryzmy okryte włókniną, jak na razie dobrze znoszą skutki tegorocznej aury i są dobrze zabezpieczone przed zmrożeniem oraz rozmarzaniem. 

W obecnej sytuacji ważny jest stały monitoring pryzm przechowalniczych i odpowiednia reakcja w przypadku pojawiania się nieprawidłowości.

Moja Rola