buraki cukrowe
fot. www.mojarola.pl

Planując stanowisko pod uprawę buraka cukrowego, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby pod kątem składników pokarmowych.

W uprawie buraka cukrowego, szczególnie istotną rolę odgrywa wapno, które pozytywnie wpływa na odczyn gleby, poprawia jej strukturę i uaktywnia mikroorganizmy, a samą roślinę chroni przed szkodliwym działaniem metali ciężkich i wpływa na rozwój systemu korzeniowego.

Buraki cukrowe są bardzo wymagające pod względem zapotrzebowania w składniki pokarmowe, przez co konieczne jest stosowanie wysokich dawek nawozów mineralnych w celu uzyskania wysokiego plonu. Aby ich przyswajalność była możliwe największa, konieczne jest poprawienie efektywności działania nawozów, poprzez regulowanie odczynu gleby.

Przyjmuje się, że optymalny odczyn pH na glebach przeznaczonych pod uprawę buraków cukrowych, powinien mieścić w momencie siewu w przedziale 6-7, ponieważ przy takim odczynie, rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu oraz pełną dostępność składników pokarmowych.

Jeżeli gleba jest uboga w wapno, wzrost buraków może zostać zahamowany poprzez zanik chlorofilu w liściach. Rośliny są również bardziej podane na oddziaływanie patogenów.

Dawka wapna na polu, na którym planowana jest uprawa buraków, powinna być ustalana na podstawie wyników analizy gleby. Najlepszym terminem na stosowanie wapna jest okres pożniwny, ale najważniejsze, aby wysiew nastąpił najpóźniej na cztery tygodonie przed zastosowaniem nawozów fosforowo-potasowych. 

Moja Rola