Burza piaskowa - susza 2019
fot. Anna Ziółkowska

W minionym roku z powodu długotrwałej suszy, gospodarstwa w całej Polsce doznały dotkliwych strat w postaci znacznej obniżki plonów.

Ogromny deficyt wodny odcisnął swoje piętno także na zasianych jesienią rzepakach oraz zbożach ozimych, a niewielka ilość opadów deszczu i śniegu w okresie zimowym sprawiła, że zasoby wodne zgromadzone w glebie po zimie znalazły się na niepokojąco niskim poziomie.

Rolnicy z niecierpliwością czekają na deszcz i poprawę obecnej sytuacji. Już w tym momencie na polach jest bardzo sucho, o czym świadczy pogarszająca się kondycja roślin i postępujące procesy erozyjne. W międzyczasie na terytorium Polski pojawiły się przymrozki, które osłabiły kondycję upraw, a w przypadku buraków cukrowych konieczne będzie przesianie niektórych plantacji.

Według Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni już w tym momencie można mówić o stanie klęski żywiołowej, dlatego lider związku, Marcin Bustowski wystosował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

ZZRR Solidarni