fot. Fotolia

W większości regionów Polski kończą się już prace związane z siewem rzepaku ozimego. Niestety w wyniku długotrwałej suszy i miejscowym brakiem opadów atmosferycznych, podobnie jak przed rokiem, na niektórych plantacjach można zauważyć opóźnione i nierównomierne wschody młodych roślin.

Najgorsza sytuacja ma miejsce przede wszystkim w zachodnich oraz centralnych regionach Polski, gdzie agrotechniczne terminy siewu przypadały najpóźniej, a deficyt wodny był największy.

Chociaż nierównomierne wschody roślin powinny wyrównać się w okresie jesiennym, w skrajnych przypadkach może okazać się, że rośliny nie zdołają wydostać się na powierzchnie ziemi ? wówczas konieczne może okazać się nawet zlikwidowanie plantacji.

Zazwyczaj w suchych latach wschodzący rzepak jest mniej narażony na ataki takich chorób jak sucha zgnilizna kapustnych, czy mączniak rzekomy kapustowatych, rośliny które wschodzą wolniej mogą, mogą być narażone na ich ingerencje.

Okres wschodów rzepaku może wiązać się także z nalotem III pokolenia śmietki kapuścianej oraz mszyc: brzoskwiniowo ziemniaczanej i kapuścianej.

Moja Rola