Chociaż w Polsce wciąż nie jest to standardem, coraz większa liczba rolników decyduje się na zakup kwalifikowanego materiału siewnego, czyli takiego, który przeszedł pozytywną ocenę polową i laboratoryjną i spełnia warunki klimatyczno-glebowe.
Mimo że od kilku lat widoczny jest pozytywny trend jeżeli chodzi o wzrost liczby rolników wyposażających się w kwalifikowany materiał siewny, większość w dalszym ciągu produkuje go samodzielnie lub kupuje od innych producentów zbóż.
Szacuje się, że we Włoszech, Danii czy Irlandii, blisko 90% rolników decyduje się na kupno kwalifikowanych nasion. W Polsce jest to około 20% rolników.
Rolnicy, którzy decydują się na takie rozwiązanie, głównych korzyści upatrują przede wszystkim w lepszym plonowaniu kwalifikowanego materiału siewnego.
Argumentem jest także możliwość uzyskania dopłat do zużytego materiału siewnego. Aby mieć możliwość ubiegania się o dofinansowanie, należy zaopatrywać się w materiał siewny w punktach wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
GUS