Wyjątkowo wcześnie, bo już w drugiej połowie czerwca, rozpoczęły się żniwa jęczmienia ozimego.
Zazwyczaj zbiory tego zboża przypadają na początek lipca, jednak susza jaka pojawiła się nad Polską, sprawiła że jęczmień przedwcześnie zakończył swój okres wegetacji.
Zbiory rozpoczęły się już przede wszystkim w Wielkopolsce, czyli regionie, który najbardziej odczuł skutki suszy. Otrzymujemy jednak informacje, że w pole ruszyli także rolnicy na Dolnym Śląsku i Śląsku.
Jak można się spodziewać, wcześniejsze nadejście żniw negatywnie odbiło się na plonowaniu. Dawid Kręcidło z okolic Wągrowca (województwo Wielkopolskie) szacuje, że średni plon z hektara wyniósł w jego gospodarstwie około 3 ton.
Podobnie jest w przypadku Jakuba Szwarca z Czempinia, który w tym roku uprawiał jęczmień ozimy na areale 2 hektarów. Gospodarz twierdzi, że średni plon to góra 4 tony z hektara, co jest wynikiem dalekim od jego oczekiwań.
Nieco lepsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku, gdzie średnie zbiory szacowane są na poziomie 6 ton z hektara.
Z kolei Michał Schmolke z miejscowości Górki w województwie opolskim, póki co rozpoczął żniwa jęczmienia, który uprawiany był na glebach lżejszych. Na cięższych, bardziej zasobnych w wodę, zboże jest jeszcze zielone i powinno nadawać się do zbioru za około 2 tygodnie.
? Jęczmień nie wygląda najlepiej, zwłaszcza ten, który został zasiany na słabszym stanowisku. Ciężko oszacować w tym momencie plon, ale powinien wahać się od 3 do 4 hektarów ? uważa rolnik.
? Jęczmień uprawiany na glebach cięższych jest jeszcze zielony, więc trzeba jeszcze poczekać. Myślę, że w tym przypadku plon może wynieść w porywach w okolicach 5 ton. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją, aby żniwa rozpoczęły się tak szybko ? stwierdza Schmolke.
Marek Malcherek z Przyszowic w województwie śląskim także rozpoczął żniwowanie, aczkolwiek zebrał jedynie plon z części areału.
? Na razie zebrałem tylko część jęczmienia, gdzie wilgotność ziarna mieściła się w dopuszczalnych normach. Reszta będzie musiała jeszcze poczekać. Średni plon wyniósł około 6 ton z hektara, ale wątpię, aby na pozostałych polach było podobnie ? informuje rolnik.
Źródło: Moja Rola