susza w kukurydzy
fot. www.mojarola.pl

Susza rolnicza nie ustępuje i w dalszym ciągu dotyczy praktycznie całego terytorium Polski. Z najnowszych szacunków wynika, że suszą jest dotkniętych ok. 175 tys. gospodarstw rolnych z 1586 gmin. Największy deficyt wodny występuje z kolei na terenie województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że poszkodowani rolnicy, podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, mogą liczyć na pomoc.

? Jesteśmy w trakcie przygotowań programu wsparcia. Naszym celem jest, aby zaczął on funkcjonować możliwie jak najszybciej, ale informacje, które napływają do nas z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazują, że susza nie ustępuje i może wyrządzać dalsze szkody. Wszystko to może sprawić, że szacunki ulegną zmianie ? poinformował Ardanowski.

W przyszłym tygodniu przedstawi podczas posiedzenia Rady Ministrów, minister Ardanowski przedstawić ma specjalny program, po zatwierdzeniu którego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa rozpocznie przyjmowanie od rolników wniosków o pomoc.

Formami pomocy mają być takie działania jak:

? prolongata spłaty kredytów,
? możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów klęskowych na odtworzenie produkcji rolnej,
? odroczenie składek KRUS lub rozłożenie ich na raty,
? ulgi w podatku rolnym udzielane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

? Będzie również pomoc w formie dopłat do hektara. To kiedy wsparcie trafi do rolników uzależnione jest od szybkości pracy komisji i zatwierdzania protokołów przez wojewodów. Początkowa wysokość wsparcia to pół miliarda zł. Wraz ze wzrostem wielkości strat, będzie zwiększać się kwota pomocy ? poinformował szef resortu rolnictwa.

Przed rokiem polscy rolnicy w ramach wsparcia suszowego otrzymali 2,2 mld zł, co było rekordową kwotą w całej Unii Europejskiej.

MRiRW